Close
123, New Lenox, Chicago, IL 60606

SVETOVNA KRIŽPOTJA STALAGA XVIII D

SVETOVNA KRIŽPOTJA STALAGA XVIII D

V prostorih Stalaga XVIII D v Melju je potekal strokovni posvet ”SVETOVNA KRIŽPOTJA STALAGA XVIII D”, kjer smo govorili tako o preteklosti kot tudi o prihodnosti. Udeležili so se ga naši pobudniki, podporniki, zgodovinarji, raziskovalci, novinarji, dijaki in pripadniki borčevskih organizacij.

Vzpodbudne govore so imeli Janez Ujčič, direktor MRC Maribor, Alexey Pogonin, namestnik veleposlanika RF v Sloveniji, Igor Romanov, direktor Ruskega centra Maribor ter dr. Zlatan Dežman, višji sodnik svetnik. S svojima izčrpnima prispevkoma sta posvet popestrila Boris Hajdinjak, zgodovinar in direktor Sinagoge Maribor in asistent Daniel Siter, zunanji sodelavec MRC Maribor in raziskovalec Univerze Alma Mater Europaea.

Pred desetimi leti sta bivši predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in zunanji minister Ruske federacije Sergej Lavrov skupaj odkrila virtualno podobo Muzeja nacističnega taborišča za vojne ujetnike Stalag XVIII D. Ta je v naslednjih desetih letih zrasel v projekt Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne v Mariboru. MRC Maribor je do danes izvedel številne znanstvene konference z mednarodnimi udeležbami ter pripravil odmevne in izvirne zgodovinske razstave s prikazom glavnega poveljstva in splošnega uničevalnega delovanja taborišča ter vidika vsakdanjega življenja.

Govor gospoda Romanova:

Zgodovina Muzeja nacističnega taborišča za vojne ujetnike Stalag XVIII D se je začela v letu 2011, ko sta v Ruski center v Mariboru prišla Mariborčan Edvard Vedernjak in kustodinja Muzeja narodne osvoboditve Maribor Mira Grašič in povedala zgodbo o taborišču v Melju, ki jo je zapisal v svoji knjigi »Vranov let« angleški pilot, bivši ujetnik v meljskem taborišču, organizator uspešnega pobega iz taborišča, Ralph F. Churches.

15. septembra leta 2011 sta bivši predsednik Slovenije Danilo Turk in bivši veleposlanik Rusije v Slovenije Doku Zavgaev odprla prvo spominsko obeležje, posvečeno meljskemu taborišču za vojne ujetnike.

Čez tri leta, 8. julija 2014, sta bivši predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in zunanji minister Ruske federacije Sergej Lavrov skupaj odkrila virtualno podobo Muzeja nacističnega taborišča za vojne ujetnike Stalag XVIII D. Ta je v naslednjih desetih letih zrasel v zelo uspešen projekt Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne v Mariboru.

Delo, katero izvaja že deset let MRC Maribor, gospod Ujčič in njegovi sodelavci, ima ogromen pomen, ne samo za Slovenijo in Rusijo, ampak tudi za Evropo in celi svet. Številne znanstvene konference z mednarodnimi udeležbami ter odmevne in izvirne zgodovinske razstave prikazujejo zgodovino nacističnega taborišča Stalag XVIII D, usodo številnih vojnih ujetnikov različnih narodnosti v tem taborišču, še posebej tragično usodo sovjetskih vojnih ujetnikov v meljskem nacističnem taborišču smrti.

Muzej in MRC Maribor služi kot opomin na vse trpljenje v času druge svetovne vojne. Maribor je v tej vojni doživel številne pretrese, trpljenje in grozo. Spomin na to ne sme nikoli zbledeti, kaj šele izginiti.

Danes Muzej in MRC Maribor obiskujejo številne skupine ljudi iz različnih koncev Slovenije, Evrope in drugih koncev sveta. Še posebej bi želel poudariti pomembnost obiska muzeja in raziskovalnega centra s strani predstavnikov mlade generacije. Učenci, dijaki, študente se soočajo v prostorih muzeja s tragično zgodovino druge svetovne vojne, in tu MRC Maribor nastopa ne samo kot raziskovalni center, ampak tudi kot pomemben izobraževalni center.

MRC Maribor se trudi ohranjati našo skupno zgodovino, in si zasluži absolutno podporo za svoje dejavnosti in raziskave.

Muzeju in raziskovalnemu centru iskreno želim uspehov pri novih projektih, direktorju in njegovi celotni ekipi pa trdnosti in zaupanja v plemenito in potrebno delo, ki ga opravljajo.

 

V medijih:

https://maribor24.si/lokalno/ni-zgodovina-slaba-uciteljica-temvec-smo-ljudje-bolj-slabi-ucenci/